Δευτέρα, 29 Αυγούστου 2016

31οι ΟΛΥΜΠΙΑΚOI ΑΓΩΝΕΣ 26η Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ



Δρ. Ιωάννα Μάστορα, Συγγραφεύς Ερευνήτρια
Με τη συνεργασία του Βαγγέλη Παλληκαρά


Οι  πρώτες 10 χώρες σε κατακτήσεις μεταλλίων: 

ΘΕΣΗ
ΧΩΡΑ
ΧΡΥΣΑ
ΑΣΗΜΕΝΙΑ
ΧΑΛΚΙΝΑ
ΣΥΝΟΛΟ
1
Η.Π.Α.
46
37
38
121
2
Μ.Βρετανία
27
23
17
67
3
Κίνα
26
18
26
70
4
Ρωσία
19
18
19
56
5
Γερμανία
17
10
15
42
6
Ιαπωνία
12
8
21
41
7
Γαλλία
10
18
14
42
8
Ν.Κορέα
9
3
9
21
9
Ιταλία
8
12
8
28
10
Αυστραλία
8
11
10
29
26
Ελλάδα
3
1
2
6


 Έπεσε η αυλαία των Ολυμπιακών αγώνων του Ρίο με μια διόλου ευκαταφρόνητη συγκομιδή μεταλλίων και αξιόλογων συμμετοχών. Την 26η θέση κατέλαβε η Ολυμπιακή ομάδα της Ελλάδας στους 31ους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο με 6 συνολικά μετάλλια: τρία χρυσά, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα. Οι Έλληνες αθλητές είχαν πολύ καλή παρουσία σε πολλά αθλήματα του Ολυμπιακού προγράμματος παρά τα όποια προβλήματα. 


Τα Ελληνικά χρώματα είχαν πιο πολύ επιτυχημένη παρουσία στο Ρίο με τα 6 μετάλλια που κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές πιο συγκεκριμένα η Κατερίνα Στεφανίδη στο επί κοντώ κατέκτησε το ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ (*1ο χρυσό στον στίβο μετά το 2004!). Στη Ενόργανη Γυμναστική ο  Λευτέρης Πετρούνιας (κρίκοι) κατέκτησε επίσης το ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ.Στην Μαραθώνια Κολύμβηση ο Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ.), μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα έχασε στο νήμα το χρυσό μετάλλιο, κατακτώντας στα 36 του χρόνια το ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ. Τέλος, την δική της ιστορία στους Ολυμπιακούς αγώνες έγραψε στην Σκοποβολή η  Άννα Κορακάκη (αερ. πιστόλι) που διακρίθηκε στα 10 μ. κερδίζοντας το ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ και στα 25μ το ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ, ήταν η πρώτη κατάκτηση δύο μεταλλίων σε μια ολυμπιάδα από Ελληνίδα.





ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ
Η τελευταία φορά που Έλληνας αθλητής κατάφερε κάτι ανάλογο με την Άννα Κορακάκη ήταν το 1912 όταν ο Κων/νος Τσικλητήρας κατέκτησε Χρυσό και Χάλκινο σε μήκος άνευ φοράς και ύψος άνευ φοράς αντίστοιχα.

Το Ελληνικό ρεκόρ όμως κατακτήσεων μεταλλίων σε μια διοργάνωση Ολυμπιακών αγώνων ανήκει σε δύο άλλους αθλητές με 3 ολυμπιακά μετάλλια τον κολυμβητή Ευστάθιο Χωραφά από την Κεφαλονιά που συμμετείχε στους πρώτους Ολυμπιακούς αγώνες του 1896 στην Αθήνα με 1 αργυρό και 2 χάλκινα.  Ο δεύτερος ήταν ο σκοπευτής Ιωάννης Φραγκούδης, επίγονος του οποίου είναι και η Κορακάκη. Με καταγωγή από τη Λεμεσό της Κύπρου, γεννήθηκε στη Ζάκυνθο έκανε σπουδές στην Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων, από όπου αποφοίτησε το 1885.Στους πρώτους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες, το 1896, συμμετείχε με τα χρώματα της Ελλάδας και κατέκτησε Χρυσό μετάλλιο στο περίστροφο 25μ., Αργυρό μετάλλιο στο πολεμικό όπλο 300μ Χάλκινο στο ελεύθερο πιστόλι. Ήταν λοχαγός του Πυροβολικού και υπασπιστής του Βασιλιά Γεωργίου Α΄.
Ο Κωνσταντίνος Τσικλητήρας με δύο μετάλλια είναι ο μοναδικός που έχει δύο κατακτήσεις μεταλλίων σε δύο συνεχόμενες Ολυμπιάδες το 1908 στο Λονδίνο με 2 ασημένια σε μήκος άνευ φοράς και ύψος άνευ φοράς και στην Στοκχόλμη το 1912 με Χρυσό και Χάλκινο στα ίδια αθλήματα.
Αναλυτικά όλοι οι άλλοι αθλητές που έχουν καταφέρει να κατακτήσουν δύο μετάλλια σε μία διοργάνωση:

1896 Χρυσό Γεώργιος Ορφανίδης Ελεύθερο τυφέκιο, 300μ
1896 Ασημένιο Γεώργιος Ορφανίδης Αυτόματο πιστόλι, 25μ.
-----------------------------------------------------------------------
1896 Ασημένιο Σταμάτης Νικολόπουλος Ποδηλασία κούρσα 2χλμ
1896 Ασημένιο Σταμάτης Νικολόπουλος Ποδηλασία 333 μέτρα
-----------------------------------------------------------------------
1896 Χάλκινο Σωτήρης Βερσής Δισκοβολία
1896 Χάλκινο Σωτήρης Βερσής Άρση βαρών με τα δυο χέρια.

Επιστρέφονταν στην Ελληνική παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ας δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα των 92 Ελλήνων αθλητών:

ΣΤΙΒΟΣ
Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ) 7η θέση
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ) ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.) 19η θέση
Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.) 37η θέση
Κώστας Μπανιώτης (ύψος) 34η θέση
Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια) 13η θέση
Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. βάδην) 28η θέση
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην) 15η θέση
Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ. βάδην) 47η θέση
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος) 26η θέση
Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος) 88η θέση
Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος) 103η θέση
Παναγιώτα Βλαχάκη (Μαραθώνιος) 118η θέση
Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος) 116η θέση
Mιχάλης Καλομοίρης (μαραθώνιος) 132η θέση
Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν) 8η θέση
Nίκος Σκαρβέλης (σφαίρα) 27η θέση
Αλεξία Πάππας (10.000) 17η θέση
Μίλτος Τεντόγλου (μήκος) 27η θέση
Λίλη Αλεξούλη (μήκος) 32η θέση
Mιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία) 20ή θέση
Ελισάβετ Πεσιρίδου (100 εμπόδια) 33η θέση
Ειρήνη Βασιλείου (400μ.) 54η θέση
Σοφία Υφαντίδου (έπταθλο) 26η θέση

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο) 13η θέση (50μ.), 20η θέση (100μ.)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα) 18η θέση
Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο) 33η θέση
Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μικτή ατομική) 11η θέση
Παναγιώτης Σαμιλίδης (100 - 200μ. πρόσθιο) 19η και 27η θέση αντίστοιχα
Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο) 31η θέση
Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση) 11η θέση
Αννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα) 17η θέση
Απόστολος Χρήστου (100 ύπτιο) 24η θέση
Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο) 35η θέση
Γκολομέεφ, Χρήσου, Μελαδίνης, Κατραντζής (4Χ100 ελεύθερο) 10η θέση
Βαζαίος, Γκολομέεφ, Χρήστου, Σαμηλίδης (4Χ100 μικτό ανδρών) 15η θέση
Κριστέλ Βουρνά (100μ. πεταλούδα) 22η θέση
Δημήτρης Δημητρίου (400μ. ελεύθερο) 41η θέση

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου (Ντουέτο) 10η θέση

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Εθνική ομάδα των ανδρών 6η θέση

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ) 5η θέση
Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)  19η θέση
Παύλος Καγιαλής, Παναγιώτης Μάντης (470) ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Γιάννης Μιτάκης (Φιν) 11η θέση
Σοφία Μπεκατώρου - Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)  18η θέση
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Άννα Κορακάκη (αερ. πιστόλι) ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ 10μ. ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ 25μ.
Ευθύμης Μίττας (σκητ) 13η θέση

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
Νικολαΐδου, Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών) 4η θέση
Μαγδανής, Ντούσκος, Πέτρου, Γιάνναρος ( τετρακώπος άνευ ελαφρών βαρών) 6η θέση
 Χρήστου, Τζιάλας, Αγγελόπουλος, Τσίλης (τετράκωπος ανδρών) 8η θέση

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη- κρίκους) ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Bλάσης Μάρας (ενόργανη)  38η θέση
Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική) 15η θέση
Βάσω Μιλλούση (ενόργανη) 57η θέση
Εθνική ομάδα ανσάμπλ (Σαμαρά, Δόικα, Μεταλλίδου, Αναγνωστοπούλου, Κοντογιάννη) 13η θέση

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου) 51η θέση
Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία πίστας) 12η θέση
Δημήτρης Αντωνιάδης (ορεινή ποδηλασία) 31η θέση

ΞΙΦΑΣΚΙΑ
Βάσω Βουγιούκα – αποκλεισμός στην φάση των 16
Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου - αποκλεισμός στην φάση των 64

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
Παναγιώτης Γκιώνης  - αποκλεισμός στον 3ο γύρο

ΠΑΛΗ
Μαρία Περβολαράκη – αποκλεισμός στα προημιτελικά

ΤΖΟΥΝΤΟ
Ηλίας Ηλιάδης – αποκλεισμός στην φάση των 32
Ρομάν Μουστόπουλος - αποκλεισμός στην φάση των 32

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Θόδωρος Ιακωβίδης 85κ. 2ος στο Β’ γκρουπ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
Ευαγγελία Ψάρρα 55η θέση

ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΘΑΙ

Στους 31ους Ολυμπιακούς αγώνες εκτός από την παρουσία των Ελλήνων αθλητών ξεχώρισε μια στιγμή Ευ αγωνίζεσθαι που συγκίνησε τον παγκόσμιο φίλαθλο κόσμο, όταν στον αγώνα των 5000μ. μετά από πτώση οι Νίκι Χάμπλιν και η Μπέι Ντ’Αγκοστίνο τραυματίστηκαν παρ’όλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω και βοηθώντας η μία την άλλη ολοκλήρωσαν τον αγώνα. Αυτή η εικόνα δεν άφησε ασυγκίνητη την Δ.Ο.Ε. που με την ολοκλήρωση των Αγώνων ανακοίνωσε ότι θα τους απονεμηθεί το μετάλλιο Πιέρ Ντε Κουμπερτέν.
Το μετάλλιο Πιερ ντε Κουμπερτέν αποτελεί ειδική διάκριση που απονέμεται από τη  ΔΟΕ σε εν ενεργεία αλλά και σε πρώην αθλητές, που με τη συμπεριφορά τους αποτέλεσαν παραδείγματα του ευ αγωνίζεσθαι κατά τη διάρκεια των Oλυμπιακών Αγώνων ή που προσέφεραν σημαντικές υπηρεσίες στo Ολυμπιακό κίνημα.
Αυτή η βράβευση θεσπίστηκε το 1964  και πήρε την ονομασία της από τον αναβιωτή των Ολυμπιακών Αγώνων, η συγκεκριμένη βράβευση αποτελεί την ευγενέστερη διάκριση που μπορεί να λάβει ένας αθλητής που μετέχει σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Το μετάλλιο αυτό μέχρι σήμερα έχει απονεμηθεί σε μόλις 17 αθλητές(19 πλέον) οι αθλητές αυτοί είναι οι: Λουζ Λογκ(Γερμανία), Ευγένιο Μόντι (Ιταλία), Φρανζ Γιόναζ (Αυστρία), Καρλ Χάινς Κλι (Αυστρία), Λόρενς Λεμιέ(Καναδάς), Τζάστιν Χάρλεϋ Μακ Ντόναλντ (Αυστραλία), Ρέημοντ Γκάφνερ (Ελβετία), Εμίλ Ζάτοπεκ (Τσεχοσλοβακία), Σπένσερ Έκκλες (Η.Π.Α.), Τάνα Ουμάγκα(Ν.Ζηλανδία), Βαντερλέι Κορντέλιο ντε Λίμα (Βραζιλία), Έλενα Νοβικοβα-Μπέλοβα(Λευκορωσία), Σαούλ Λαντανί (Ισραήλ), Πετάρ Κουπάτς-Ιβάν Μπουλάγια-Πάβλε Κοστόφ(Κροατία)(πλήρωμα ιστιοπλοϊας), Ντόναλντ Χάρβεϋ (Αυστραλία), Ρίτσαρντ Γκαρνιώ (Καναδάς) Μίκαελ Χανγκ (Σιγκαπούρη).


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ιδιοκτησία πνευματικών δικαιωμάτων του Geopolitics & Daily News - © 2016.

Το περιεχόμενο του site αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία του Geopolitics & Daily News. Οποιαδήποτε πληροφορία (κείμενο, εικόνες, γραφικά) περιέχεται στο site μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για προσωπική, μη εμπορική χρήση. Είναι παράνομη η αντιγραφή, αναπαραγωγή, τροποποίηση με οποιονδήποτε τρόπο, μέρους ή του συνόλου των περιεχομένων του site χωρίς προηγούμενη έγγραφη συγκατάθεση ή αναφορά της σελίδας και του εκάστοτε αρθρογράφου.

geopolitics